Početak leta maslinine muhe – Bactrocera oleae Rossi u Dalmaciji
Oštra zima sa niskim temperaturama koje su na većem dijelu Dalmacije bile vrlo izražene može utjecati na pojavu i intenzitet napada pojedinih štetnika poljoprivrednih kultura pa tako i masline, no treba istaknuti da negativne temperature nemaju jednak utjecaj na sve štetočinje. To ovisi o vremenu kada nepovoljne temperature nastupe, koliko traje takvo razdoblje i u kojem su stadiju razvoja štetnici koji nas zanimaju.
Tijekom proteklih mjeseci, poglavito nakon hladnog vala niskih temperatura unaprijed špekuliralo da će zbog niskih temperatura izostati pojava maslinine muhe – Bactrocera oleae. Zavod za zaštitu bilja je početkom druge dekade lipnja započeo s provođenjem praćenja pojave odraslih muha upotrebom lovki tipa Rebell Amarilo (Slika 1) uz dodatak hranidbenih i seksualnih atraktanata na tradicionalno poznatim lokalitetima na kojima se maslinina muha javlja redovito i najranije. Lovke su postavljene u maslinike još u vrijeme kada su mladi plodovi bili tek zametnuti i kada prema fenofazi razvoja isti nisu dovoljno razvijeni za ostvarenje zaraze od maslinine muhe (Slika 2).
Nakon prvog provedenog pregleda kontrolnih lovki koje su postavljene na području podregija Južna Dalmacija (Ston, Raba i Brsečine) i Srednja Dalmacija (Kaštel Stari, Poljud i Podstrana), možemo potvrditi da je let maslinine muhe započeo već u prvoj dekadi lipnja a vrijednosti ulova na svim navedenim lokalitetima iznose od 10-20 jedinki po lovci tjedno (Slika 3). U slučaju da početkom srpnja budu prevladavali povoljni uvjeti za razvoj maslinine muhe, doći će do zaraze plodova i do pojave patule na plodovima. U ovom slučaju, preporuča se provesti mjere suzbijanja odraslih jedinki maslinine muhe prije nego iste ostvare zarazu. Samo u slučaju da temperature dostignu 35 °C i da takvi uvjeti potraju nekoliko dana, moguće je da iste uzrokuju mortalitet dijela odraslih muha, ali svakako će se u zaklonjenim mjestima sa povoljnijim klimatskim uvjetima ostvariti određena manja zaraza plodova ličinkama ili patulom. U ovom slučaju vrlo rane pojave odraslih, vidljivo je da je biološki potencijal maslinine muhe bio nagonski vrlo jak jer je muha preživjela zimsko razdoblje sa izraženim negativnim temperaturama i da je njezina prezimjela populacija aktivna već krajem proljeća.
Praćenje pojave štetočinja na maslini se mora provoditi svake godine unaprijed definiranom metodologijom. Nagađanja o utjecaju negativnih temperatura na štetočinje masline koja su često iznošena u proteklom razdoblju stvaraju pogrešnu sliku stanja na terenu i mogu utjecati na odluke maslinara o izostavljanju provedbe zaštite što bi bilo pogrešno. Stoga je sustavno praćenje pojave i intenziteta napada, te redovito provođenje vizualnih pregleda u maslinicima kao i praćenje preporuka o provođenju suzbijanja jedini pravi pristup i jedini način prikupljanja informacija koje su potrebne za donošenje odluke o provedbi mjera suzbijanja.
Priredili:
dr.sc. Mario Bjeliš
Ivana Buljubašić dipl.ing.