Crveni pauk agruma Panonychus citri napada lišće, izboje i mlade plodove i može pričiniti značajne ekonomske štete u godinama kada je njegova populacija visoka. U poslijednjih nekoliko godina, crveni pauk agruma nije bio problem u voćnjacima agruma, posebno u intenzivnom uzgoju, no ove sezone, uočeno je da je njegova populacija značajno iznad praga štetnosti i da je moguće očekivati značajne štete ukoliko se ne provedu pravovremene mjere suzbijanja. Crveni pauk agruma napada sve vrste agruma,najčešće limun, mandarinu i naranču koje su ujedno i najbrojnije kultivirane vrste u Hrvatskoj. Štete koje uzrokuje crveni pauk agruma se očituju u sisanju sokova iz stanica lišća, koje zbog poslijedica zaraze gubi klorofil i mjenja boju. Napadnuto lišće gubi zelenu boju, kod limuna postaje žuto-tamno a kod mandarine srebrnasto (Slike 1 i 2). Zaraženo lišće je lako uočiti, a kod početne zaraze kako je uočeno tijekom prve polovice lipnja, simptomi se javljaju na prošlogodišnjem lišću, rijeđe pojedinačno a češće kao veći broj listova i dijelovi grana ili u oazama. Kod intenzivnije zaraze, napadnuto lišće nakon početnih simptoma se suši i otpada dok plodovi zaostaju u razvoju, gube boju, suše se i otpadaju.
Pregledom nasada agruma koji su provedeni u razdoblju prve polovice lipnja, zabilježena je značajna populacija odraslih jedinki na većem broju lokaliteta u dolini Neretve u Dubrovačko neretvanskoj županiji, te na području Kaštela, Podstrane i Segeta u Splitsko dalmatinskoj županiji. Tako je broj odraslih oblika crvenog pauka agruma u žarištima unutar nasada iznosio od 4 do 15 jedinki po listu (Slika 3) na odabranim pregledanim lokalitetima, što je značajno iznad praga štetnosti. Polovicom lipnja, zabilježen je početak pojave jajašaca na licu i naličju listova. Jaja crvenog pauka agruma su lako uočljiva, crvene su boje smještena pojedinačno i razasuta po listu( Slike 4 i 5). Jaja crvenog pauka agruma se najčešće nalaze na prošlogodišnjem lišću a ne na mladorastu od ove godine. No, nakon izlaska ličinki i pojave nimfi, one će se proširiti i na novi mladorast. Dužina razdoblja polaganja jaja može trajati i do 20 dana, a razvoj jaja može trajati od 4 dana do dva tjedna, pa se početak pojave ličinki i nimfi očekuje u zadnjoj dekadi lipnja kada bi trebalo planirati provođenje suzbijanja.
Obzirom da rezultati laboratorijskih pregleda uzorkovanog biljnog materijala koji su provedeni tijekom prve polovice lipnja u nasadima agruma u Dalmaciji pokazuju da je populacija odrasih značajno veća od praga štetnosti koji iznosi 2 odrasla pauka / listu, preporučeno je provesti kemijske mjere suzbijanja. Druga metoda utvrđivanja praga štetnosti uključuje ocjenu postotka zaposjednutih listova gdje 50% lisova sa prisutnim odraslim jedinkama predstavlja kritični broj.
U Hrvatskoj su registrirani slijedeći akaricidi koji imaju dozvolu za primjenu u agrumima: Envidor SC 240, Vydate 10L. Osim akaricida, mogu se koristiti i mineralna ulja Bijelo ulje i Mineralno svijetlo ulje. Iz grupe biotehničkih akaricida, može se koristiti Zoom 11 SC a iz grupe bioloških akaricida, može se koristiti Vertimec 018 SC i Kraft 18 EC.
dr.sc. Mario Bjeliš