Nastavlja se ovogodišnji neuobičajeno jak i iznimno dugotrajan napad kupusnog štitastog moljca (Aleyrodes proletella) u nasadima raznih povrtnih kupusnjača u mnogim dijelovima Hrvatske. Nakon što su visoke populacije štetnika zabilježene na kupusu, kelju, brokuli i cvjetači tijekom svibnja i lipnja na području Bjelovarsko-bilogorske, Varaždinske, Međimurske i Splitsko-dalmatinske županije, napad se nastavio i tijekom srpnja. Kupusni štitasti moljac je do unatrag nekoliko godina u Hrvatskoj imao status manje važnog, povremenog štetnika kupusnjača. Međutim, posljednjih godina zbog globalne promjene klimatskih prilika, ovaj štetnik dobiva sve veći fitosanitarni značaj u proizvodnji povrtnih kupusnjača i u nas. Umjereno topli i od prosjeka kišovitiji ovogodišnji lipanj i srpanj, uz visoku relativnu vlagu zraka pogodovali su izuzetno jakom napadu kupusnog štitastog moljca, posebice na kupusu, brokuli i kelju. Prilično je izvjesno kako će ovakvi meteorološki uvjeti potrajati i tijekom kolovoza. Izostanak uobičajeno visokih dnevnih ljetnih temperatura zraka, praćenih dugotrajnijim sušnim periodom osnovni su uzrok pojave ovog štetnika u velikom broju i brojnim generacijama koje on razvija.
Odrasli kupusni štitasti moljac ili „bijela mušica“ kako ga nazivaju povrćari, mali je kukac duljine tijela oko 1,5 mm i rasponom krila oko 3 mm. Tijelo je žute boje, a krila su pokrivena voštanim prahom i bijela s dvije tamne mrlje (Slika 1). Ličinke su također vrlo sitne, ovisno o razvojnom stadiju duljine oko 1 mm, plosnate i prozirne, žućkaste boje (Slika 2). Jaja su ovalna, duljine oko 0,3 mm i mliječno bijele boje (Slika 3). U pravilu su odložena u manje-više pravilnim krugovima na naličju lista (Slika 4). Svi se razvojni stadiji kupusnog štitastog moljca razvijaju na naličju listova biljaka domaćina. Stoga se istodobno na listovima mogu naći jaja, ličinke i odrasli stadiji. Štetnik, ovisno o temperaturi i vlažnosti zraka razvija tijekom godine od 2 do 6 generacija. Razvoju štetnika pogoduju temperature oko 28 °C i visoka vlažnost zraka. U takvim uvjetima razvoj jedne generacije traje samo oko 20 dana. Prezimljavaju odrasli štitasti moljci na korovima.
Kupusni štitasti moljac je polifagan štetnik. Hrani se na mnogobrojnim vrstama biljaka domaćina iz 11 različitih biljnih porodica. Na kupusnjačama štete uzrokuje sisanjem sokova, čime oslabljuje biljke i usporava razvoj. Pri tome, odrasli stadiji i posebice ličinke izlučuju ljepljivu tekućinu, tzv. „mednu rosu“, na kojoj se sekundarno razvijaju tamne gljivice čađavice, što smanjuje asimilaciju lista. Tako onečišćeni listovi smanjuju tržišnu vrijednost i otežavaju prodaju kupusnjača.
Mnogobrojne vrste kultiviranih i divljih biljaka domaćina na kojima se kupusni štitasti moljac hrani i razvija, istovremena prisutnost svih razvojnih stadija u nasadu, brojne generacije koje kukac razvija tijekom vegetacije te brzo stjecanje otpornosti štetnika na primijenjene insekticide, razlozi su otežanog suzbijanja i umanjene učinkovitosti kemijskih zaštitnih mjera. U zaštiti kupusnjača važno je uočiti početni napad štetnika i započeti pravovremeno sa suzbijanjem. Nasad je potrebno vizualno redovito pregledavati na prisutnost prvih odraslih štitastih moljaca, okretanjem listova biljaka. U nasadu je neposredno nakon sadnje potrebno postaviti žute ljepljive ploče koje omogućavaju lociranje prvih žarišta i početak napada, a osim toga i mehanički smanjuju brojnost odraslih štitastih moljaca. To je preventivna mjera koju samo rijetki proizvođači koriste, a većina njih započinje sa suzbijanjem prekasno, kada je napad već uznapredovao, brojnost štetnika u nasadu je velika, a ličinke koje se kemijski teško suzbijaju su na biljkama već masovno prisutne. Za suzbijanje kupusnog štitastog moljca na određenim vrstama povrtnih kupusnjača dozvoljeni su slijedeći pripravci: Calypso SC 480 (a.t. tiakloprid), Decis 2,5 EC (a.t. deltametrin), Movento (a.t. spirotetramat) i Promanal Neu (a.t. parafinsko ulje). Pripravke je potrebno primjenjivati sukladno uputama za uporabu, poštujući pri tome obvezatno propisane karence.
Priredio:
dr.sc. Mladen Šimala
Slika1: Odrasli kupusni štitasti moljac. Snimio M. Šimala
Slika2: Ličinke kupusnog štitastog moljca. Snimio M. Šimala
Slika3: Jaja kupusnog štitastog moljca. Snimio M. Šimala
Slika4: Jaja kupusnog štitastog moljca na naličju lista kupusa. Snimio M. Šimala